Выстава "Першыя імёны рускага балета"

• 02.07.2019
2 ліпеня 2019 года а 16-й гадзіне ў філіяле Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь «Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры» адбудзецца адкрыццё выставы з фондаў Расійскай дзяржаўнай бібліятэкі мастацтваў (РДБМ) «Першыя імёны рускага балета», прысвечанай артыстам, якія сталі легендай не толькі рускага, але і сусветнага балетнага тэатра.

Прадстаўленая экспазіцыя знаёміць гледачоў з калекцыяй арыгінальнай фатаграфіі фонду іканаграфічных матэрыялаў РДБМ. Калекцыя налічвае каля 80 000 адзінак захоўвання. Вялікую яе частку складае тэатральны фотаздымак вядомых расійскіх фотамастакоў. Сярод іх Ш. Бергамаска, А. Лорэнс, І. Дзягаўчэнка, А. Мразоўская, Б. Фабісовіч, К. Фішэр, М. Шэрлінг, І. Аляксандраў, У. Блох, В. Пятрусава. Майстры «святлапісу» захавалі выдатных дзеячаў тэатра ў жыцці і на сцэне з 1890-х гадоў да нашых дзён.

Сярод фатаграфій вылучаюцца здымкі Мірона Шэрлинга (1890-1958). Творчая манера майстра незвычайная. Шэрлинг быў фатографам-піктарыялістам, выкарыстоўваў выяўленчыя і тэхнічныя прыёмы, якія збліжаюць фатаграфію з жывапісам і графікай. Для дасягнення сваёй мэты ён старанна апрацоўваў негатыў, ужываючы саскрэбванне, траўленне і падфарбоўванне пласцінак. Калекцыя работ фотамастака, сабраная ў РДБМ, унікальная.

Бібліятэка не толькі захоўвае частку культурнай спадчыны Расіі, яна праводзіць шырокую асветніцкую працу. Аматары балетнага мастацтва знаёмяцца з скарбамі фондаў на шматлікіх выставах, якія ўвесь час праводзіць бібліятэка. Нават рэдкія матэрыялы з сваіх збораў РДБМ шырока надае для экспанавання іншым установам культуры.

У 2018 годзе фатаграфіі РДБМ з калекцыі «Фотаархіў Петыпа» сталі экспанатамі выставы «Два стагоддзі Петыпа», прысвечанай 200-годдзю з дня нараджэння выдатнага балетмайстра ў Дзяржаўным цэнтральным тэатральным музеі імя. А. Бахрушына (Масква). Фотаархіў сям'і Петыпа ўключае больш за трыста сапраўдных фатаграфій, зробленых З 1860 па 1960-я гады, у тым ліку рэдкія партрэты другой жонкі М.І. Петыпа і іх дзяцей. У бібліятэку архіў перадала ўнучка вялікага харэографа балерына К.К. Петыпа-Чыжова.

Экспазіцыя «Першыя імёны рускага балета» адкрываецца дакументамі з гэтай калекцыі. Менавіта Марыус Петыпа, француз па паходжанні, рускі па ўнёску ў скарбніцу балетнага мастацтва, настаўнік і натхняльнік сучасных майстроў танца, адкрыў новую старонку гісторыі рускага балета, якая поўніцца вялікімі імёнамі.

Выстава дэманструецца з 3 па 30 ліпеня.